



21 Hex Dr. Wheel Nut Adaptor Socket 21mm Extra Thin walled Length 55mm Color coded Protector
THIN WALL
The advantages of Thin-walled design are : light weight for easier handling and flexibility to access narrow work space.
Standard sockets are designed according to ISO / DIN / ANSI norms. However, wheel nut sockets are dedicated sockets for tightening and loosening wheel nut/bolt. Therefore, they are designed according to the purpose of use.
This adaptor has a shorter well for wheel nuts.
- Adaptor Socket
- Extra Thin walled
- Color coded by size
- Replaceable plastic protector sleeve
Spare Plastic Protector: Product Listing
| Input Drive Size: | 21mm |
| Drive Shape: | Hex |
| Length: | 55mm |
| Type: | Hex Drive Adaptor Socket for Low Profile Wheel Nut |
| Output Size: | 21mm |
| Extra Thin Walled: | Yes |
| Color Coded: | Yes |
| Protector: | Yes |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D1 Size: | 27.6mm |
| D2 Size: | 29mm |
| H1 Size: | 13mm |
| H2 Size: | 21mm |
| L Size: | 55mm |
Original: $36.48
-65%$36.48
$12.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
THIN WALL
The advantages of Thin-walled design are : light weight for easier handling and flexibility to access narrow work space.
Standard sockets are designed according to ISO / DIN / ANSI norms. However, wheel nut sockets are dedicated sockets for tightening and loosening wheel nut/bolt. Therefore, they are designed according to the purpose of use.
This adaptor has a shorter well for wheel nuts.
- Adaptor Socket
- Extra Thin walled
- Color coded by size
- Replaceable plastic protector sleeve
Spare Plastic Protector: Product Listing
| Input Drive Size: | 21mm |
| Drive Shape: | Hex |
| Length: | 55mm |
| Type: | Hex Drive Adaptor Socket for Low Profile Wheel Nut |
| Output Size: | 21mm |
| Extra Thin Walled: | Yes |
| Color Coded: | Yes |
| Protector: | Yes |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D1 Size: | 27.6mm |
| D2 Size: | 29mm |
| H1 Size: | 13mm |
| H2 Size: | 21mm |
| L Size: | 55mm |





















