

1/2 Sq. Dr. Nut Grip Metric Chrome Socket in 11mm

NUT GRIP®, 1/2” drive, Standard Length, Chrome Hand Sockets. NUT GRIP® is Ko-ken's special design for non-magnetic nuts/bolts to be held firmly in a 6-point socket. The design consists of two balls held in place by a spring steel ring.
| Input Drive Size: | 1/2" |
| Drive shape: | Square |
| Length: | 36mm |
| Type: | Nut Grip Socket |
| Output Size: | 11mm |
| Output Shape: | Nut Grip |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D1 Size: | 16.5mm |
| D2 Size: | 21mm |
| H Size: | 6.5mm |
| L Size: | 36mm |

$4.74
Original: $13.55
-65%1/2 Sq. Dr. Nut Grip Metric Chrome Socket in 11mm—
$13.55
$4.74Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

NUT GRIP®, 1/2” drive, Standard Length, Chrome Hand Sockets. NUT GRIP® is Ko-ken's special design for non-magnetic nuts/bolts to be held firmly in a 6-point socket. The design consists of two balls held in place by a spring steel ring.
| Input Drive Size: | 1/2" |
| Drive shape: | Square |
| Length: | 36mm |
| Type: | Nut Grip Socket |
| Output Size: | 11mm |
| Output Shape: | Nut Grip |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D1 Size: | 16.5mm |
| D2 Size: | 21mm |
| H Size: | 6.5mm |
| L Size: | 36mm |
























