

1/4 Sq. Dr. 6 point chrome SAE Socket 1/8
SAE, ¼” drive, 6 Point, Standard Length, Chrome Hand Sockets. A six-point socket is designed to contact the head of a fastener well away from the corners so contact is made on the thickest part of the fastener. the edges of a socket are angled back a few degrees to allow the socket to slide easily over a fastener.
| Input Drive Size: | 1/4" |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 22mm |
| Type: | 6 Point Socket |
| Output Size: | 1/8" |
| Output Shape: | 6pt |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D1 Size: | 5.7mm |
| D2 Size: | 11.2mm |
| H Size: | 2.7mm |
| L Size: | 22mm |
Original: $5.39
-65%$5.39
$1.89Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
SAE, ¼” drive, 6 Point, Standard Length, Chrome Hand Sockets. A six-point socket is designed to contact the head of a fastener well away from the corners so contact is made on the thickest part of the fastener. the edges of a socket are angled back a few degrees to allow the socket to slide easily over a fastener.
| Input Drive Size: | 1/4" |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 22mm |
| Type: | 6 Point Socket |
| Output Size: | 1/8" |
| Output Shape: | 6pt |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D1 Size: | 5.7mm |
| D2 Size: | 11.2mm |
| H Size: | 2.7mm |
| L Size: | 22mm |





















