

1/4 Sq. Dr. Tamper-Resistant TORX® T15H Bit Socket - Length 28mm

TORX® is recognized as one of the three most efficient fastening systems because of their ability to transfer greater torque, reduce load and virtually eliminate tool slippage.

| Input Drive Size: | 1/4" |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 28mm |
| Type: | Tamper-Resistant TORX® Bit Socket |
| Output Size: | T15H |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D Size: | 11.9mm |
| H Size: | 12mm |
| L Size: | 28mm |

$12.84
1/4 Sq. Dr. Tamper-Resistant TORX® T15H Bit Socket - Length 28mm—
$12.84
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

TORX® is recognized as one of the three most efficient fastening systems because of their ability to transfer greater torque, reduce load and virtually eliminate tool slippage.

| Input Drive Size: | 1/4" |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 28mm |
| Type: | Tamper-Resistant TORX® Bit Socket |
| Output Size: | T15H |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D Size: | 11.9mm |
| H Size: | 12mm |
| L Size: | 28mm |






















