

3/8 Sq. Dr. TORX® T40 Bit Socket - Length 38mm

TORX® is recognized as one of the three most efficient fastening systems because of their ability to transfer greater torque, reduce load and virtually eliminate tool slippage.

| Input Drive Size: | 3/8" |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 38mm |
| Type: | TORX® Bit Socket |
| Output Size: | T40 |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D Size: | 18mm |
| H Size: | 11.5mm |
| L Size: | 38mm |

$5.05
Original: $14.44
-65%3/8 Sq. Dr. TORX® T40 Bit Socket - Length 38mm—
$14.44
$5.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

TORX® is recognized as one of the three most efficient fastening systems because of their ability to transfer greater torque, reduce load and virtually eliminate tool slippage.

| Input Drive Size: | 3/8" |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 38mm |
| Type: | TORX® Bit Socket |
| Output Size: | T40 |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D Size: | 18mm |
| H Size: | 11.5mm |
| L Size: | 38mm |
























