

3/8 Sq. Dr. Tamper-Resistant TORX® T45H Bit Socket - Length 160mm

TORX® is recognized as one of the three most efficient fastening systems because of their ability to transfer greater torque, reduce load and virtually eliminate tool slippage.

| Input Drive Size: | 3/8" |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 160mm |
| Type: | Tamper Resistant TORX® Bit Socket |
| Output Size: | T45H |
| Opening: | Tamper Resistant |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D Size: | 18mm |
| H Size: | 133.5mm |
| L Size: | 160mm |

$22.04
3/8 Sq. Dr. Tamper-Resistant TORX® T45H Bit Socket - Length 160mm—
$22.04
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

TORX® is recognized as one of the three most efficient fastening systems because of their ability to transfer greater torque, reduce load and virtually eliminate tool slippage.

| Input Drive Size: | 3/8" |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 160mm |
| Type: | Tamper Resistant TORX® Bit Socket |
| Output Size: | T45H |
| Opening: | Tamper Resistant |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D Size: | 18mm |
| H Size: | 133.5mm |
| L Size: | 160mm |
























