

1/2 Sq. Dr. Bit Socket TORXplus® 60IP Length 100mm
TORXplus®
is recognized as one of the three most efficient fastening systems because of their ability to transfer greater torque, reduce load and virtually eliminate tool slippage.
| Input Drive Size: | 1/2" |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 100mm |
| Type: | TORXplus® Bit Socket |
| Output Size: | 60IP |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D Size: | 24mm |
| H Size: | 63.5mm |
| L Size: | 100mm |
Original: $22.70
-65%$22.70
$7.94Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
TORXplus®
is recognized as one of the three most efficient fastening systems because of their ability to transfer greater torque, reduce load and virtually eliminate tool slippage.
| Input Drive Size: | 1/2" |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 100mm |
| Type: | TORXplus® Bit Socket |
| Output Size: | 60IP |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D Size: | 24mm |
| H Size: | 63.5mm |
| L Size: | 100mm |























