

1/2 Sq. Dr. TORXplus® 18EPL Low Profile Socket - Length 37mm
TORXplus® is recognized as one of the three most efficient fastening systems because of their ability to transfer greater torque, reduce load and virtually eliminate tool slippage.
| Input Drive Size: | 1/2" |
| Drive shape: | Square |
| Length: | 37mm |
| Type: | TORXplus® Low Profile Socket |
| Output Size: | 18EPL |
| Output Shape: | TORXplus® |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D1 Size: | 20.3mm |
| D2 Size: | 22mm |
| H Size: | 10.2mm |
| L Size: | 37mm |
Original: $19.23
-65%$19.23
$6.73Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
TORXplus® is recognized as one of the three most efficient fastening systems because of their ability to transfer greater torque, reduce load and virtually eliminate tool slippage.
| Input Drive Size: | 1/2" |
| Drive shape: | Square |
| Length: | 37mm |
| Type: | TORXplus® Low Profile Socket |
| Output Size: | 18EPL |
| Output Shape: | TORXplus® |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D1 Size: | 20.3mm |
| D2 Size: | 22mm |
| H Size: | 10.2mm |
| L Size: | 37mm |























