

1/2 Sq. Dr. Universal TORX® E12 Socket - Length 63mm
TORX® is recognized as one of the three most efficient fastening systems because of their ability to transfer greater torque, reduce load and virtually eliminate tool slippage.
| Input Drive Size: | 1/2" |
| Drive shape: | Square |
| Length: | 63mm |
| Type: | TORX® Universal Socket |
| Output Size: | E12 |
| Output Shape: | TORX® |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D1 Size: | 15mm |
| D2 Size: | 25mm |
| H Size: | 9.3mm |
| L Size: | 63mm |
$14.69
Original: $41.98
-65%1/2 Sq. Dr. Universal TORX® E12 Socket - Length 63mm—
$41.98
$14.69Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
TORX® is recognized as one of the three most efficient fastening systems because of their ability to transfer greater torque, reduce load and virtually eliminate tool slippage.
| Input Drive Size: | 1/2" |
| Drive shape: | Square |
| Length: | 63mm |
| Type: | TORX® Universal Socket |
| Output Size: | E12 |
| Output Shape: | TORX® |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D1 Size: | 15mm |
| D2 Size: | 25mm |
| H Size: | 9.3mm |
| L Size: | 63mm |























